עדכונים ומאמרים

התייקרות המכוניות החשמליות בינואר תהיה גדולה

פורסם באתר כלכליסט ב-24.07.22

מס הקנייה על רכב חשמלי יעלה בינואר הקרוב, ויחד איתו תרד תקרת ההטבה. התקרה לרכב חשמלי תרד מ-75 אלף שקל ל-60 אלף, וברכבי פלאג-אין הייבריד תרד מ-40 אלף שקל ל-30 אלף. תקרת ההטבה היא הסכום שעד אליו ניתן לממש את ההטבה, על שאר הסכום ישולם מס כמו ברכבים מזהמים.

מס הקנייה על רכב חשמלי יעלה בינואר הקרוב, אבל זו לא ההתייקרות היחידה שתתרחש. למעשה הרכב החשמלי יתייקר בחודש זה גם מצמצום תקרת הטבת מס הקנייה.

כיום עיקר העיסוק בנושא המיסוי של רכב חשמלי נוגע למס הקנייה שמוטל על הרכב. למדינת ישראל יש מתווה ברור למיסוי רכב חשמלי: גובה מס הקנייה שמוטל על מכוניות חשמליות הוא 10%, וגובה מס הקנייה על רכבי פלאג-אין הייבריד הוא 40%.

מס הקנייה יעלה בינואר הקרוב באופן אוטומטי: ברכב החשמלי ל-20% וברכבי פלאג-אין הייבריד ל-55%.

עיקר תשומת הלב מופנה לעליית המס ה"יבשה", אבל עובדה אחת אינה זוכה לאותה תשומת לב: הנמכת תקרת ההטבה.

כיום על המכוניות הירוקות שמיובאות לישראל מוטל מס קנייה מופחת, אבל גובה ההטבה שניתנת למכוניות מוגבל בתקרה, כלומר רשות המסים קבעה סכום שמעבר לו כבר לא תינתן הטבת מס.

כיום על המכוניות החשמליות שמיובאות ארצה מוטל מס קנייה בגובה 10%, אבל גובה ההטבה מוגבל ל-75 אלף שקל. כלומר אם למשל מכונית חשמלית זכאית להטבת מס שמתבטאת בפועל בגובה 80 אלף שקל, הטבת המס שהמדינה תיחשב תהיה בגובה 75 אלף שקל בלבד.

ומה עם יתרת הסכום? לפי רשות המסים: "חישוב המס כאילו מדובר ברכב רגיל, לפי 83% בתוספת מס יוקרה, בניכוי ההפחתות המגיעות ובניכוי סכום תקרת ההטבה".

כלומר המס יחושב כמו ברכב מזהם רגיל.

*לכתבה המלאה באתר כלכליסט >>